Jana bola zúfalá, keď si jedného dňa uvedomila, že je úplne sama. Prerušila styky s rodinou, prestala sa stretávať s kamarátkami. Všetko kvôli tomu, aby bola svojim dvom dcéram lepšou matkou a Petrovi lepšou manželkou. Snažila sa zo všetkých síl, no nikdy to nebolo dosť. Že žije s násilníkom a musí s tým niečo robiť si naplno uvedomila vtedy, keď na sociálnej sieti našla video na ktorom prezidentka čítala svedectvá žien, ktoré zažívali násilie od svojich partnerov. Boli to ženy ako ona, zažívali podobné veci, ako ona. Vtedy sa rozhodla, že musí odísť.

Bola to dlhá cesta, najviac jej pomohli poradkyne z jednej organizácie pre pomoc týraným ženám. Boli jej oporou, postupne jej pomohli nadobudnúť stratené sebavedomie, spracovať traumy, ktoré zažívala, vytvoriť si plán, ako a kam odísť. Napokon sa jej to podarilo a dnes je rozvedená, žije s dcérami v menšom byte, dokonca si konečne našla prácu, v ktorej sa cíti docenená.

Je toto šťastný koniec? Určite nie. Jana si bude to, čo s Petrom zažila, so sebou niesť celý život. Podceňovanie, spochybňovanie, výčitky, vyhrážky, hádky, bitky, podozrievanie aj kontrola. Bude pre ňu ťažké niekedy v budúcnosti nadviazať nový partnerský vzťah a opäť veriť mužovi, že jej bude skutočnou oporou. Takisto aj dcéry, ktoré boli svedkami násilia voči matke, tým budú poznačené na celý život.

Čo však bude ďalej s Petrom? Uvedomí si, že sa dopúšťal správania, ktorým ubližoval svojim najbližším? Dokáže spoznať príčiny, ktoré ho doviedli k tomu, že zničil svoju rodinu? Bude sa vedieť v budúcnosti vyvarovať toho, aby zopakoval rovnaké chyby? Kto mu dokáže poradiť čo má robiť a naučiť ho zručnostiam, ktoré mu umožnia žiť zmysluplnejší partnerský život?

V Liberate pomáhame tým, ktorí si uvedomili, že sa násilia dopúšťajú, chcú sa zmeniť a stať sa lepšími ľuďmi aj partnermi. Našou prácou pomáhame chrániť obete – terajšie aj budúce a v spolupráci s mnohými ďalšími aktérmi v tejto oblasti svojim dielom prispievame k budovaniu lepšej budúcnosti – spoločnosti bez domáceho násilia.

späť na blog